Ekonomi

İznik Gölü’ndeki gümüş balığı bolluğu

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü’nde gümüş balığı zarafeti yaşanıyor. Avrupa’nın cips olarak tükettiği küçük balıklar İznik Gölü’nde adeta kaynıyor.

Gölde günde 30 ton gümüş balığı yakalayan balıkçıların yüzü gülüyor. 20 yıldır ilk kez balıkçılar bu kadar çok gümüşbalığa sahip oldu.

Havaların ısınmasıyla İznik Gölü genelinde gümüş balığı avı başladı. İlk olarak İspanya, Portekiz ve Fas kıyılarında görülen 14 ila 15 cm uzunluğundaki gümüş balıkları tatlı sularda da yaşayabilir. Marmara Bölgesi’nde daha çok İznik ve Sapanca göllerinde görülen bu balıklar, küçük boyutları nedeniyle birçok Avrupa ülkesi ve Japonya’da cips olarak tüketilmektedir.

Türkiye’nin 5. büyük doğal gölü olma özelliğini taşıyan İznik Gölü’nde sabahın erken saatlerinde ağlarını göle atan balıkçıların umutları boşa gitmiyor. Hava kararmaya başlayınca gölden ağlarını toplayan balıkçılar, gölün tonlarca gümüş böceği ile dolu olduğunu görünce yüzleri gülüyordu.

İznik Merkez Su Kooperatifi Lideri Konur Genç, “Gümüş balık avı 12 ay bedava. Bizim gibi birkaç kooperatifin avlanma yetkisi var. Amacımız bu dönemde 250 ton balık yakalamak. İlk günler 30 tona ulaşıyor, diğer günlerde durum bu şekilde, “Biraz da olsa sayı azalıyor. Geçen yıl İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere 2021 yılında bu kervana katılarak gümüş balığı almaya başladılar. Gümüş balığının özelliği çok güzel cips olmasıdır. Yoğun bir taleple karşı karşıyayız” dedi. – BURSA

aglasunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu