Haber

AB yeni karbon reformu üzerinde anlaştı

Avrupa Birliği (AB), AB ülkelerinde karbon emisyonlarını azaltacağı belirtilen ve bu süreçte işletmelere ve vatandaşlara takviye sağladığı belirtilen “AB Emisyon Ticaret Sistemi ve Sosyal İklim Fonu” üzerinde anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği’nin (AB), AB ülkelerinde karbon emisyonlarını ve emisyonlarını daha da azaltacak ve sosyal etkilerini ele alacak ‘Fit for 55’ paketinin değerli yasa teklifleri üzerinde geçici bir siyasi anlaşmaya vardığı açıklandı. Anlaşmanın her iki kurumda da resmi olarak kabul edilinceye kadar geçici bir anlaşmaya vardığı ve resmi gazetede yayımlanarak her iki kurum tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği bildirildi. AB Ciro Lideri sıfatıyla toplantıları yöneten ve Çek Çevre Bakanlığı görevini yürüten Marian Jurecka, “AB Emisyon Ticaret Sistemi ve Topluluk İklim Fonu anlaşması, iklim ve Avrupa iklim politikası için bir zaferdir. En savunmasız vatandaşlar ve mikroplar için bir zafer. “İktisadın ana dallarında iklim hedeflerine ulaşma fırsatı sunarken, iklim krizinde işletmeleri aktif olarak desteklememizi sağlayacak. Artık AB’nin iddialı mevzuatla vaatlerini yerine getirdiğini ve bu bizi küresel olarak iklim değişikliğiyle mücadelede ön sıralara koyduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Konuyla ilgili Avrupa Konseyi tarafından yayınlanan resmi açıklamada, “AP ve Avrupa Konseyi tarafından sağlanan bu siyasi anlaşma, resmi onay bekleyen geçici statüdedir. Parlamento ve ardından Konsey, mevzuatın bölümlerini kabul edecek ve ardından AB’nin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecek.” verildi.

AB Komitesi tarafından 14 Temmuz 2021’de sunulan Fit for 55 paketi, AB’nin net sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine kıyasla en az yüzde 55 oranında azaltmasını ve 2050 yılına kadar karbon nötr olmasını öngörüyor. 29 Haziran 2022’de, Avrupa Konseyi, Fit for 55 paketinin çevresel önerilerine yönelik genel yaklaşımı benimsemiştir. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu